Co to jest glikogen?
Glikogen to wielocukier zbudowany z cząsteczek glukozy - podstawowego źródła energii dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz włókien mięśniowych. Składnik ten magazynowany jest w organizmie człowieka przez wątrobę i stanowi od 5 do 10 proc. jej masy ogólnej. To właśnie te zapasy są wykorzystywane jako źródło energii dla mózgu i mięśni.
Proces uwalniania glikogenu z komórek wątroby nadzorowany jest przez hormony trzustki i nadnerczy. Dodatkowo mniejsze zapasy tego składnika znajdują się także w mięśniach szkieletowych, jednak jest to rezerwa blisko 7 razy mniejsza od zapasów wątrobowych. Glikogen mięśniowy wykorzystywany jest jako paliwo dla mięśni. To właśnie dlatego warto zadbać o zwiększenie jego zapasów. Można tego dokonać poprzez regularne treningi oraz odpowiednią dietę.
Glikogen - w jakich produktach można go znaleźć?
Glikogen mięśniowy wykorzystywany jest przez komórki mięśniowe podczas wykonywania codziennych czynności oraz treningów. Jego poziom spada do wartości minimalnych już po:
- 35 minutach treningu aerobowego,
- 60-80 minutach treningu interwałowego,
- 120-180 minutach treningu wytrzymałościowego.
Przed ćwiczeniami warto więc zadbać o wysokie stężenie glikogenu mięśniowego. Podstawowym źródłem tego składnika w diecie będą produkty z wysokim indeksem glikemicznym, jak np. ryż, białe pieczywo, makaron czy świeże lub suszone owoce. Węglowodany należy też uzupełniać po ćwiczeniach, aby nadrobić powstałe w wyniku aktywności braki.
W sprzedaży dostępne są również suplementy diety jak Vitargo, które wspierają odkładanie glikogenu w komórkach mięśniowych.
Vitargo – węglowodany treningowe - jak używać?
Vitargo to receptura węglowodanów (zawartość około 90% węglowodanów), które przeznaczone są do spożywania podczas lub bezpośrednio po wysiłku. W wysiłkach długotrwałych o profilu wytrzymałościowym trwających powyżej 1,5h, Vitargo należy stosować w stężeniu izotonicznym (6-8% węglowodanów) podczas ich trwania. Przyjmowanie węglowodanów (najlepiej w łatwo przyswajalnej płynnej postaci jako np. Vitargo) jest warunkiem podtrzymania długotrwałej energetyki wysiłkowej.
W wysiłkach siłowych lub mieszanych, podczas których dochodzi do znacznych start glikogenu mięśniowego, Vitargo zasadniczo przyjmujemy po zakończeniu treningu. Pozwala to na wystąpienie pożądanego zjawiska nadkompensacji glikogenu mięśniowego, które jest niezbędne do poprawy efektów wysiłkowych.
Vitargo wyróżnia się na tle innych treningowych napojów węglowodanowych. Skład Vitargo powoduje, że przygotowane na jego bazie napoje treningowe nie obciążają żołądka i ekspresowo docierają do mięśni. Jednocześnie nie wywołuje skoków poziomu cukru.
Vitargo - źródło cukrów złożonych o dużej masie cząsteczkowej
Wyobraźmy sobie, że napoje węglowodanowe to zbiorniki wodne z kulkami o różnej wielkości, które stanowią węglowodany. Zbiorniki z węglowodanami prostymi zawierają niewielkie i lekkie kuleczki. Niestety przez to, że są one lekkie, musi być ich dużo, aby uzyskać odpowiednie stężenie węglowodanów w mięśniach. Zwiększa to automatycznie osmolalność napoju (w dużym uproszczeniu stężenie stałych składników m.in. węglowodanów), którego są składnikiem. Taka charakterystyka dotyczy np. roztworów glukozy, ale nie Vitargo.
Kierując się prostą logiką, można by pomyśleć, że im prostsze w budowie cukry, tym szybciej powinny pokonywać układ pokarmowy, przedostając się do krwiobiegu. Niestety tak nie jest ze względu na wysoką osmolarność (duże stężenie kuleczek). Stanowi to przyczynę rozmaitych dolegliwości żołądkowych występujących po spożyciu napojów węglowodanowych zawierających głównie cukry proste. Na szczęście owe dolegliwości nie towarzyszą przyjmowaniu Vitargo.
Węglowodan | Przeciętna masa cząsteczkowa |
Vitargo | 500 000 - 700 000 |
Maltodekstryna | 1000 - 10 000 |
Syrop glukozowy | 250 – 1000 |
Dekstroza –glukoza | 180 |
*Masa cząsteczkowa różnych produktów węglowodanowych
Vitargo zawiera węglowodany złożone, a konkretniej skrobię (polisacharyd), która stanowi źródło cukrów o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Dzięki temu roztwór Vitargo jest napojem o bardzo niskiej osmolalności. Kiedy roztwór czystej glukozy będzie zawierał bardzo dużo lekkich kuleczek, tak roztwór Vitargo zawiera tych kuleczek mało (niska osmolalność), ale o dużej masie. Właśnie dzięki tej niskiej osmolalności Vitagro:
- szybko przechodzi przez układ pokarmowy,
- nie zalega w żołądku,
- nie wywołuje przykrych dolegliwości żołądkowych.
Vitargo nie doprowadza do skoków poziomu cukru
Vitargo zawiera węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że po jego wypiciu nie dochodzi do drastycznego podnoszenia się poziomu cukru we krwi. Ta zaleta Vitargo będzie istotna dla wszystkich osób o wysokiej wrażliwości na węglowodany, czyli tych odczuwających dyskomfort po spożyciu tradycyjnych napojów węglowodanowych bazujących na cukrach prostych.
Owy dyskomfort przejawiać się może jako szybko pojawiające się uczucie senności i nagły spadek energii po wypiciu roztworu prostych węglowodanów. Jest to zazwyczaj efekt popadania w skrajne stany glikemiczne (od początkowego przecukrzenia do niedocukrzenia). Jeżeli po treningu tak się właśnie czujesz, oznacza to, że Vitargo Electro - Energyto właśnie produkt dla Ciebie! Jeżeli po przyjęciu Vitargo nie doświadczysz już przykrych skoków poziomu cukru, które odbijają się na ogólnym funkcjonowaniu psychofizycznym i formie sportowej, trzymaj się tej receptury węglowodanów treningowych.