Co to są witanolidy i w jaki sposób działają na organizm człowieka?
Witanolidy to związki występujące w roślinach wykazujące aktywność biologiczną. Witanolidy działają cytostatyczne (przeciwnowotworowo, wpływ toksyczny na komórki nowotworowe), przeciwbakteryjne, antyseptyczne (odkażająco). Witanolidy wpływają na organizm człowieka uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi (działanie hipotensyjne). Najpopularniejsze związki należące do tej grupy to witanolid D i witaferyna A.
Ashwagandha zawiera witanolidy!
Bogatym źródłem witanolidów są korzeń i liście Ashwagandhy (Witania ospała, Withania somnifera) reprezentującej rodzinę psiankowatych. Ashwagandha jest doceniana od wieków w medycynie ze względu na bogactwo zawartych w niej adaptogenów, czyli związków korzystnie wpływających na odporność organizmu, podnoszących możliwości radzenia sobie ze stresem.
Okazało się, że działanie poprawiające tolerancję stresu, obniżające poziom głównego hormonu katabolicznego jakim jest kortyzol, regulujące poziom cukru, to nie jedyne atuty Ashwagandhy, nazywanej „indyjskim żeń – szeniem”, gdyż zawiera także aktywne witanolidy.
Na bazie Ashwagandhy wytwarzane są środki o działaniu przeciwstresowym, przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Ashwaganha poprawia możliwości regeneracyjne organizmu m.in. poprzez poprawę wrażliwości receptorów serotoninowych (regulacja snu, obniżanie napięcia nerwowego).
Czy stosowanie witanolidów jest bezpieczne i skuteczne
W literaturze brak jakichkolwiek doniesień o negatywnym wpływie witanolidów na zdrowego człowieka. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeżeli przyjmujesz leki z grupy barbituranów, przeciwlękowe, z którymi witanolidy wchodzą w interakcje.
O skuteczności działania witanolidów decyduje stężenie tych związków w wyciągu z Ashwagandhy, które powinno wynosić przynajmniej 1,5% (około 500 mg wyciągu na dobę).