Baza Wiedzy - Trec Nutrition

Jak przygotować się do pierwszych zawodów kulturystycznych?

Tomasz Piotrowski

Przygotowanie do pierwszych zawodów kulturystycznych wymaga olbrzymiego wysiłku w postaci rygorystycznych treningów, dopiętej na ostatni guzik diety oraz odpowiedniej suplementacji. W zależności od punktu, w jakim znajduje się Twoja sylwetka, okres przygotowań do zawodów będzie planowany na inne ramy czasowe. Wielu kulturystów występujących w klasycznej męskiej sylwetce zastanawia się także nad wyborem odpowiednich spodenek. Poznaj najważniejsze aspekty związane z całym procesem.

Kolka wysiłkowa podczas biegania - jak jej zapobiec?

Tomasz Piotrowski

W trakcie biegu bądź innego wysiłku fizycznego zdarza się, że poczujemy ostry, przeszywający ból pod żebrem. Bywa, że jest on tak silny, że ciężko złapać oddech. Jest to tak zwana kolka wysiłkowa, która najczęściej występuje u osób początkujących, potrafi jednak zepsuć trening nawet bardziej doświadczonym oraz wytrenowanym biegaczom. Ból jest sygnałem od organizmu, że coś mu szkodzi i należy z tego szybko zrezygnować. Na szczęście kolce wysiłkowej można zaradzić, a nawet poradzić sobie z nią w trakcie treningu, kiedy już wystąpi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, skąd bierze się kolka wysiłkowa oraz co zrobić, aby ją zwalczyć.

Kompleksy sztangowe - jak je wykonywać? Przykładowy plan treningowy

Tomasz Piotrowski

Kompleksy sztangowe to zestaw następujących po sobie ćwiczeń wykonywanych właśnie ze sztangą. Jest to forma treningu siłowego, która pozwala na robienie kilku ruchów przy użyciu jednego obciążenia oraz często stosowana podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Kompleksy sztangowe stanowią świetną alternatywę dla popularnych kompleksów z odważnikami kettlebell znanymi przede wszystkim z crossfitu. Przyjrzyj się, czym dokładnie są, jakie mogą przynieść efekty oraz dla kogo ta forma treningu będzie odpowiednia.

Dysproporcja mięśniowa - skąd się bierze i jak ją naprawić?

Tomasz Piotrowski

Dysproporcje mięśniowe są naturalne i występują u każdego człowieka. Spowodowane jest to faktem, że częściej pracuje się jedną stroną ciała. Większość osób posiada dominującą rękę oraz nogę. Taka asymetria nie jest groźna dopóki ten dysbalans nie zacznie negatywnie wpływać na pracę pomiędzy mięśniami, np. tylnym aktonem mięśnia naramiennego a przednim aktonem mięśnia naramiennego czy też mięśniami grzbietu a mięśniami piersiowymi. Dysproporcja może także spowodować zaburzenie pracy danego stawu. Dowiedz się, skąd biorą się te dysproporcje mięśniowe oraz jak sobie z nimi poradzić.

Czym jest pamięć mięśniowa i jak wpływa na trening?

Paula Jarema

Pamięć mięśniową, inaczej pamięć proceduralną lub motoryczną, docenią wszystkie osoby, które kochają aktywność fizyczną, w tym sportowcy, którzy przez specyfikę dyscypliny są narażeni na częste mikrourazy, kontuzje i inne sytuacje, które powodują przerwy w treningach. Jest to szczególny rodzaj pamięci, zupełnie inny od pamięci w tradycyjnym rozumieniu. Czym jest pamięć mięśniowa, jak ją trenować i czy jest coś, co jej szkodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Dieta paleo - na czym polega i czy jest zdrowa?

Paula Jarema

W życiu bardzo ważne jest znalezienie sposobu odżywiania, który będzie jak najlepiej dostosowany do trybu życia, poziomu aktywności fizycznej i innych czynników. Najlepsza dieta to ta zbilansowana, ale istnieją także restrykcyjne modele, które przyciągają uwagę. Mają one swoje zalety, ale także wady, które mogą wręcz doprowadzić do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do kontrowersyjnych diet należy dieta paleo, która bazuje na naturalnych produktach, a wyklucza produkty wysokoprzetworzone.

Pomysły na posiłki potreningowe – co jeść po treningu?

Aneta Buczak

Po zakończonym treningu organizm potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby skutecznie się zregenerować, uzupełnić zapasy energii i wspierać odbudowę mięśni. Niezależnie od tego, czy celem jest budowa masy mięśniowej, poprawa wytrzymałości czy redukcja tkanki tłuszczowej, ważnym elementem prawidłowej regeneracji jest zbilansowany posiłek potreningowy. Właściwie dobrane proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów pozwalają osiągnąć cele treningowe. Warto więc wiedzieć, jak komponować posiłki po wysiłku, by maksymalnie wykorzystać potencjał treningowy.

Na czym polega bieganie metodą Gallowaya?

Tomasz Piotrowski

Bieganie metodą Gallowaya stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla klasycznego biegania, które pozwala na cieszenie się z tej formy aktywności osobom o niższym poziomie sprawności fizycznej. O trenerze Gallowayu słyszała już zapewne większość amatorów biegania, jednak nie każdy wie, na czym dokładnie polega jego metoda treningowa oraz dlaczego daje tak dobre rezultaty. Z tego artykułu dowiesz się więcej na ten temat.

Ładowanie węglowodanami w sportach wytrzymałościowych – jak je przeprowadzić?

Aneta Buczak

Czy zwiększenie spożycia węglowodanów może poprawić wyniki sportowe? W przypadku sportowców wytrzymałościowych odpowiedź brzmi: tak. Ładowanie węglowodanami to sprawdzona strategia żywieniowa, która pozwala na lepszą wydolność i opóźnienie zmęczenia w czasie ważnych wydarzeń sportowych. Z artykułu dowiesz się, na czym polega ładowanie węglowodanami, jak je prawidłowo przeprowadzić oraz dla kogo ta strategia jest najkorzystniejsza.

Żywienie w kulturystyce – najważniejsze zasady i wskazówki

Aneta Buczak

Chcesz zintensyfikować treningi siłowe? Zatem na pewno wiesz, że plan treningowy to nie wszystko. Dieta kulturysty to element pracy nad mięśniami, który pozwoli Ci na osiągnięcie zarówno doskonałej sylwetki, jak i maksymalnej wydajności treningowej. Odpowiednio zbilansowana dieta wspiera budowę masy mięśniowej, regenerację oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Poznaj najważniejsze zasady i wskazówki dotyczące diety kulturysty, w tym optymalny dobór makroskładników, planowanie posiłków oraz rolę suplementacji w osiąganiu jak najlepszych rezultatów.

Loading...