Białko to tuż obok węglowodanów i tłuszczów jeden z najważniejszych składników odżywczych naszego organizmu. Pełni ono funkcje budulcowe i regeneracyjne, a także wchodzi w skład wielu hormonów, enzymów oraz komórek odpornościowych. Jego odpowiednia podaż wraz z dietą i suplementacją ma szczególnie istotne znaczenie dla osób aktywnych budujących masę mięśniową oraz dla osób odchudzających się.
Białko WPC - co to jest?
WPC to skrót od nazwy Whey Protein Concentrate (koncentrat białka serwatkowego). Białko WPC to wyodrębnione i skoncentrowane szczepy białek serwatkowych pochodzących z mleka. Zawartość protein w białku WPC mieści się w przedziale 70 - 80%. Węglowodany i tłuszcze występują w marginalnych ilościach.
Wysokiej jakości białka WPC produkowane są w oparciu o technologie membranowe (najczęściej ultrafiltracja). Polegają one w dużym uproszczeniu na zastosowaniu specjalnych sit (membran), za pomocą których wyodrębnia się z serwatki (pozostałość z mleka po ścięciu skrzepu kazeinowego) cenne białka serwatkowe. Taki sposób produkcji białek WPC jest bezpieczny dla wrażliwej struktury białek serwatkowych, dla których ogromnym zagrożeniem jest wysoka temperatura.
Białko WPC - skład
Dla przykładu porcja (30 g) sztandarowego białka WPC WHEY 100 to aż 24 g białka WPC i poniżej 1 g tłuszczu oraz 2 g węglowodanów.
Jeżeli szukasz wysokiej jakości białka WPC, zawsze upewnij się, czy zawarty w produkcie komponent białkowy to na pewno WPC. Zdarza się, że producenci wykorzystują tutaj np. kompleks wszystkich białek mleka (kazeina + białko whey) czy niejasno określoną mieszankę białkową, w której znajdują się duże ilości niepełnowartościowego białka roślinnego. Potem przeanalizuj proporcje makroskładników w białku WPC, sprawdź czy pula zbędnych składników (w przypadku odżywek białkowych będą to: węglowodany oraz tłuszcz) nie jest zbyt duża. Jeżeli zawartość węglowodanów w 100 g białka WPC przekracza 20 g, to tak naprawdę nie jest to już produkt wysokobiałkowy.
Białko WPC - dla kogo?
Kto sięga bo białko WPC? Wielu osobom wydaje się, że są to produkty zastrzeżone wyłącznie dla zawodowych sportowców oraz mężczyzn w okresie budowania masy mięśniowej. Tymczasem okazuje się, że białko WPC to także wyborne uzupełnienie i urozmaicenie puli protein w codziennej, zdrowej diecie, także odchudzającej.
Białko WPC na odchudzanie
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że podczas odchudzania należy zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów na rzecz białka np. pod postacią białka WPC. Mimo że te dwa składniki pokarmowe mają identyczną wartość kaloryczną, są skrajnie inaczej metabolizowane przez organizm.
Białko jest składnikiem diety, na którego przyswojenie organizm wykorzystuje najwięcej energii. Jest ona zużywana na produkcję niezbędnych enzymów oraz złożony proces trawienia. Z tego względu to właśnie białko posiada najwyższy poziom termogenezy poposiłkowej. Tymczasem węglowodany są łatwo przyswajane, a niewykorzystane nadwyżki łatwo zamieniane w tkankę tłuszczową.
Zamieniając porcję bułek pszennych lub płatków śniadaniowych na porcję chudego twarogu czy białko WPC, zmuszamy organizm do pracy, czyli ponoszenia większych wydatków energetycznych. Z zasad prostej matematyki wynika, że:
- większa pula wydatków energetycznych, to mniej okazji do odkładania tłuszczu,
- zwiększa się szansa na wystąpienie ujemnego bilansu energetycznego będącego warunkiem spalania tkanki tłuszczowej.
Zwiększanie puli białka w diecie kosztem węglowodanów to dla wielu osób, szczególnie zapracowanych kobiet, ogromny problem. Dlatego właśnie doskonałym dopełnieniem dobowej ilości protein w diecie są odżywki wysokobiałkowe jak białko WPC na odchudzanie. Oczywiście cały zabieg dietetyczny nie może polegać tylko na prostym dodaniu pysznego białka WPC np. Whey 100 do codziennego menu. Bardzo istotna jest również jednoczesna redukcja węglowodanów (kasze, ryż, pieczywo, makaron, płatki). Białko WPC to szczególnie polecana opcja na poranek.
Przeczytaj też artykuł Białko - czy warto stosować przy odchudzaniu?
Białko WPC na śniadanie - czy to dobry wybór?
Porcja białka WPC to bardzo dobry początek dnia, który wyposaży nas w stabilne i długotrwałe uczucie sytości oraz energii. Wiele pań pod wpływem obiegowych, popularyzowanych przez media opinii, tkwi w przeświadczeniu, że rano najlepiej spożyć energetyczne, wysokowęglowodanowe śniadanie. Miska musli z jogurtem lub rozgotowana owsianka z owocami to jednak marny początek dnia. Prowadzę żywieniowo pacjentów od lat. Wielu z nich narzeka na brak energii o poranku albo nagły jej spadek po 1-2 h od śniadania. Najczęściej okazuje się, że winowajcą jest niepoprawnie zbilansowane śniadanie, zasobne w węglowodany.
Biorąc pod uwagę występującą o poranku najwyższą wrażliwość na węglowodany oraz wysoki poziom kortyzolu w tej porze dnia, zbyt duża porcja porannych węglowodanów doprowadza do huśtawki poziomu cukru (od przecukrzenia do niedocukrzenia). Taki mechanizm odbiera nam energię życiową, możliwość koncentracji oraz zwiększa senność.
Podczas komponowania śniadania należy dokonać zamiany nadwyżki tuczących węglowodanów na porcję energochłonnego białka. O poranku zazwyczaj mamy niewiele czasu na przygotowanie śniadania. Pracując z bardzo różnymi kobietami, często prowadzącymi własne firmy, ale także z nie mającymi dla siebie czasu, młodymi mamami, jako pierwszy posiłek polecam białko WPC. Na początku panie podchodzą do tego rozwiązania sceptycznie. Po kilku dniach rozpoczętych od szejka z białka WPC większość z nich nie wyobraża już sobie inaczej poranka. Białko WPC okraszone niewielką porcją ulubionych owoców i wiórków kokosowych to szybkie śniadanie, które daje uczucie sytości na długi czas.
Co istotne, białko WPC dostępne jest zarówno w naturalnej formie, jak i w wielu atrakcyjnych smakach. Rynek sprosta najbardziej wybrednym gustom: jeśli nie lubisz nudy w kwestii odżywiania, polecam paletę wyśmienitych smaków białka WPC BOOSTER WHEY PROTEIN. Kto powiedział, że podczas odchudzania musisz zapomnieć o smaku toffi, czekoladowych wafelków, szarlotki amerykańskiej, słonego karmelu, potrójnej czekolady czy wyjątkowym połączeniu czekolady i pistacji? Otóż nie musisz i możesz to czynić ze spokojnym sumieniem, gdyż te smaki białka WPC to nie efekt dodatku tony cukru, ale połączenie białka WPC z bezpiecznymi substancjami słodzącymi oraz naturalnymi aromatami. Jaki więc smak będzie miał Twój kolejny białkowy poranek w rytmie białka WPC?