Boostery testosteronu i anaboliczny testosteron
Zadaniem boosterów testosteronu w przypadku osób ćwiczących jest stymulowanie działania anabolicznego tego hormonu, którego wyrazem jest:
- wzrost syntezy białek, obniżenie katabolizmu
- wprowadzanie dodatniego bilansu azotowego
- rozrost mięśni
- zwiększanie gęstości mineralnej kości
- wzrost produkcji erytropoetyny w nerkach
- zatrzymanie w organizmie sodu, potasu i fosforu
- zwiększenie liczby erytrocytów oraz stężenia hemoglobiny.
Te wpływy testosteronu umożliwiają wzrost wytrenowania i poprawę adaptacji wysiłkowej, szczególnie w wysiłkach ukierunkowanych na zwiększanie siły i masy mięśniowej. Z tego względu mężczyźni ćwiczący, najczęściej po 30 roku życia, którzy dostrzegają u siebie objawy niepełnej regeneracji, borykający się problem jakości snu, przemęczeni, chętnie sięgają po boostery testosteronu. Także mężczyźni doświadczający naturalnych zmian hormonalnych wynikających z wieku, również zaopatrują się w boostery testosteronu. W swojej wieloletniej praktyce żywieniowca często zachęcam swoich klientów po 40 roku życia, prowadzących wyczerpujący tryb życia, do stałej suplementacji boosterami testosteronu, w celu niwelowania skutków hormonalnych zmian wynikających ze starzenia organizmu, które obniżają jakość życia.
Boostery testosteronu mogą zawierać szeroki wachlarz składników, których obecność wynika z fizjologii tego hormonu. Testosteron jest hormonem, który produkowany jest przez męskie gonady płciowe, czyli jądra. Jednak organem, który stymuluje nad nimi kontrolę jest przysadka mózgowa. Stąd boostery testosteronu mogą działać zarówno na jądra (saponiny sterydowe) jak i przysadkę mózgową (kwas DAA). Produkcja testosteronu może być utrudniona w warunkach przemęczenia i niedoborów snu. Z tej przyczyny boostery testosteronu będą także zawierały składniki o działaniu tonizującym, relaksującym, poprawiającym jakość snu, obniżającym poziom kortyzolu.
Popularne składniki boosterów testosteronu
W składzie boosterów testosteronu możemy znaleźć następujące rodzaje składników usprawniających gospodarkę testosteronową:
Saponiny sterydowe stymulujące jądra do produkcji testosteronu
Są to związki, które wykazują zdolność przyłączania się cholesterolu i tworzenia z nim aktywnych związków, w tym także imitujących testosteron. Popularne źródła saponin w boosterach testosteronu (stężenie saponin) to m.in.:
- Buzdyganek ziemny (Tribulus Teresstris- 3%) - ekstrakt z tribulasa to podstawa boostera testosteronu Tribulon Black, którego porcja to aż 1330 mg saponin
- Czarnuszka (Nigella- 4-6%)
- Kozieradka pospolita (Fenugreek do 8%)
- Kolcorośl (Smilax do 7%)
Inne popularne źródła saponin występujące w boosterach testosteronu to: palma sabałowa (saw palmetto), korzeń rośliny Maca (lepidium meyenii), liście krzewu Damiana (Turnera diffusa). Większość wymienionych roślinnych źródeł saponin to regionalne afrodyzjaki, stosowane od wieków w ludowej medycynie
DAA (kwas d- asparaginowy) stymuluje jądra i przysadkę mózgową do produkcji testosteronu
Duże stężenie kwasu d-asparaginowego występuje w przysadce. Proszę nie mylić go z naturalnie występującym aminokwasem kwasem £- asparaginowym. Przysadka posiada enzym, który umożliwia przekształcenie izomeru £ w d. Kwas DAA zaliczany do boosterów testosteronu intensyfikuje zarówno czynność jąder jak i przysadki w zakresie produkcji testosteronu. W przypadku DAA Ultra, który zawiera 3000 mg DAA w porcji,dochodzi więc jeszcze wyższe piętro stymulacji hormonalnej.
Cynk, magnez, witamina B6 i karnityna
Cynk i magnez to mikroelementy niezbędne w produkcji testosteronu. Wraz z witaminą B6, która warunkuje przemiany aminokwasów i wpływa na aktywność hormonalną, tworzą sztandarowy booster testosteronu ZMA Original.
Cynk zawarty w boosterach testosteronu aktywuje enzymy niezbędne w produkcji testosteronu. Ponadto jest on blokerem dwóch innych enzymów: aromatazy i 5£- reduktazy, odpowiedzialnych za negatywne procesy przemiany do żeńskich hormonów i androgennego DHT. Magnez z kolei osłabia tendencję do łączenia się testosteronu z białkami SHGB, zwiększając tym samym poziom wolnego, aktywnego testosteronu.
Składniki poprawiające zasypianie i jakość snu
W składzie boosterów testosteronu znajdziemy również składniki, które wpływają pozytywnie na zasypianie i jakość snu, podczas którego następuje największa emisja tego anabolicznego hormonu. W boosterach testosteronu możemy znaleźć: kwas GABA, melatoninę, tryptofan, teaninę, wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego. Klientom, którym trudno wyciszyć się przed udaniem się na nocny wypoczynek polecam zawsze SLEEP-ER– wieloskładnikowy booster testosteronu, który poza DAA, zawiera także kompleks substancji poprawiających sen.
Składniki z grupy adaptogenów
Boostery testosteronu często wzbogacane są o składniki pozytywnie wpływające na odporność, regulujące reakcje na stres, z grupy adaptogenów. Nadmiar czynników stresowych w życiu codziennym wynikających z intensywnego życia zawodowego, wysokiego poziomu aktywności fizycznej, która nie jest wsparta pełną regeneracją organizmu, może przyczyniać się do podwyższenia poziomu głównego hormonu katabolicznego - kortyzolu, który jest antagonistą testosteronu. Mając to na uwadze boostery testosteronu np. TestoXX zawierają popularne adaptogeny jak: ashwagandha, żeń – szeń.
Wybierając odpowiedni dla siebie booster testosteronu przeanalizuj swój indywidualny styl życia (wiek, aktywność fizyczną, poziom zmęczenia, stresu, jakość snu) i dobierz odpowiedni dla siebie preparat.
Booster testosteronu - skutki uboczne
Jak wspominaliśmy, boostery testosteronu to związki pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są bezpieczne dla organizmu. Warunkiem jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta, a także upewnienie się, że wybrany preparat nie zawiera żadnych uczulających składników.
Przyjmowanie boosterów testosteronu zalecane jest mężczyznom:
- regularnie ćwiczącym,
- prowadzącym siedzący tryb życia,
- cierpiącym na niedobory tego hormonu.
Stosowanie suplementu pozwala uniknąć problemów związanych z brakiem akceptacji własnego ciała, a także problemów z utrudnioną regeneracją i erekcją.
Booster testosteronu - czy warto?
Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest zachowanie równowagi hormonalnej. Testosteron to ważny hormon warunkujący istotne cechy męskie, jak np. pewność siebie. Mimo że jego poziom różni się u mężczyzn, ważne aby utrzymywać go w granicach normy.
Testosteron w sposób istotny wpływa na osiągane wyniki sportowe. Mężczyźni o niskim poziomie tego hormonu zazwyczaj nie odczuwają potrzeby rywalizacji i są słabsi fizycznie, co znacznie obniża ich motywację do współzawodnictwa. Testosteron bierze również udział w budowaniu masy mięśniowej oraz efektywnym spalaniu tkanki tłuszczowej, co pozwala osiągać lepsze wyniki sportowe. Warto więc sięgnąć po boostery testosteronu, zwłaszcza wśród panów, którzy trenują, aby poprawiać swoje osiągnięcia i wygrywać zawody.
Booster testosteronu - efekty
Osoby stosujące boostery testosteronu obserwują efekty ich działania w postaci poprawiającej się efektywności treningowej. To jednak nie koniec działania, jakie wykazuje ten hormon. Wśród jego najważniejszych zalet, które można odczuć na co dzień znajdują się:
- poprawa regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku,
- efektywniejsze budowanie masy mięśniowej,
- przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej,
- podniesione libido,
- zagęszczenie struktury kości,
- zwiększenie siły mięśniowej.
Każdy mężczyzna, któremu zależy na zachowaniu sprawności i dobrego samopoczucia powinien więc rozważyć dodatkową suplementację.