Boostery testosteronu można zaliczyć do grupy często wykorzystywanych preparatów mających na celu podniesienie poziomu testosteronu w organizmie. Badania naukowe wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych pokazują, że od końcówki lat 80-tych odnotowuje się regularny spadek poziomu testosteronu u mężczyzn. Wyniki badań wskazują, że spadki te sięgają nawet 1,2 proc. rocznie wśród mężczyzn w tym samym wieku. Takie niepojące dane motywują mężczyzn do poszukiwania sposobów na zwiększenie produkcji testosteronu. Czy warto sięgnąć po boostery testosteronu oraz jakie wykazują one działanie? Sprawdź, zanim zaczniesz je stosować odżywki.
Boostery testosteronu - co to jest?
Boostery testosteronu to popularne suplementy diety, których zadaniem jest podnoszenie poziomu testosteronu we krwi. Hormon ten pełni szereg funkcji w organizmie, jednak najważniejsze jest utrzymywanie męskich cech, jak np. ton brzmienia głosu, prawidłowe libido, czy budowa mięśni. Testosteron wykazuje działanie anaboliczne, przez co ma wpływ na przyrost tkanki mięśniowej w wyniku przerostu komórek mięśniowych bez zwiększenia ich ilości.
Suplementy podwyższające poziom testosteronu wykorzystywane są już od setek lat w wielu zakątkach świata. Stosowana medycyna ludowa miała na celu nie tylko podnoszenie libido u mężczyzn, ale również poprawianie ich płodności oraz łatwiejszą koncentrację. Przykładowo znany dzisiaj z właściwości pobudzających żeń-szeń koreański podawany był cesarzom Chińskim, którzy zakładali wiele rodzin.
Z kolei Inkowie wykorzystywali w swojej medycynie roślinę o nazwie maca, która znana jest bardziej jako żeń-szeń peruwiański. Jej efekty miały być jednak identyczne jak w przypadku żeń-szenia koreańskiego. Rozwój kulturystyki i sportów sylwetkowych w naturalny sposób wymusił także pojawienie się na rynku tribulus terrestris. Buzdyganek naziemny, bo tak brzmi inaczej jego nazwa, był chętnie wykorzystywany, aby zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn. Z czasem jednak suplementacja zaczęła się rozwijać, a na rynku pojawiły się efektywniejsze rozwiązania niż zioła, takie jak żeń-szeń, kozieradka, czy tribulus terrestris.
Więcej na temat tribulus terrestris przeczytasz w artykule Tribulus terrestris - komu możemy go polecić?
Co można znaleźć w boosterach testosteronu?
Długotrwałe badania nad poziomem testosteronu u mężczyzn pozwoliły stworzyć suplementy diety wzbogacone o nowe komponenty. Skład boosterów testosteronu powiększono o:
- kwas d-asparaginowy (DAA) - jest składnikiem naturalnie syntetyzowanym w naszym organizmie, ale zwiększenie jego stężenia we krwi pozwala jednak podnieść poziom testosteronu,
- witaminę B6 - wykazuje pozytywny wpływ na regenerację organizmu,
- cynk - wspiera męskie libido,
- roślinę saw palmetto - znany od lat afrodyzjak, pozytywnie wpływa na libido oraz wspomaga pracę prostaty,
- kozieradkę - kolejny naturalny afrodyzjak bogaty w saponiny steroidowe, które są prekursorami testosteronu w naszym organizmie, dzięki czemu podnosi poziom tego hormonu.
Jak poziom testosteronu wpływa na organizm?
Poziom testosteronu różni się u każdego mężczyzny. Podczas gdy u jednych mężczyzn stężenie tych hormonów może być bardzo wysokie, u innych znajduje się ich zbyt mało. Bardzo często od poziomu testosteronu zależy nawet charakter i nastawienie do życia. Im jest go więcej, tym mężczyzna mocniej przypomina samca alfa. Bijąca pewność siebie, chęć rywalizacji oraz siła to tylko część cech wyróżniających mężczyzn posiadających we krwi wiele testosteronu. Dodatkowo taki stan rzeczy ułatwia budowanie masy mięśniowej, a także spalanie tkanki tłuszczowej. W efekcie mężczyznom tym łatwiej jest osiągać zadowalające wyniki sportowe.
Z kolei mężczyźni mający niższy poziom testosteronu często są słabsi fizycznie oraz nie odczuwają silnej potrzeby rywalizacji z innymi, np. poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych. W takim przypadkach zwiększenie poziomu testosteronu z wykorzystaniem suplementów może być jednak bardzo pomocne w uprawianiu sportu oraz budowaniu masy mięśniowej.
Przeczytaj także artykuł Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Czy warto stosować boostery testosteronu?
Suplementacja testosteronu nie tylko ułatwia wzrost masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Korzyści ze stosowania suplementów zawierających testosteron jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim ma on duży wpływ na libido, a także działa na sferę seksualną, zwiększając pewność siebie. W efekcie mężczyźni, których testosteron znajduje się na właściwym poziomie, stają się bardziej atrakcyjni dla kobiet. Dodatkową zaletą jest większa łatwość w podejmowaniu ryzyka i trudnych decyzji, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że może to być uwarunkowane hormonalnie.
Wyższy poziom testosteronu wpływa dodatkowo na zagęszczenie struktury kośćca, a także wzrost nie tylko objętości mięśni, ale również ich siły. To właśnie te cechy testosteronu są szczególnie ważne podczas treningów. Dlaczego? Testosteron wzmacnia kości i mięśnie, co pozwala uzyskać lepsze wyniki sportowe, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka kontuzji.
Efekty uboczne stosowania boosterów testosteronu
Odżywki zawierające boostery testosteronu są często wybierane przez mężczyzn, którym zależy na lepszych efektach sesji treningowych. Podczas ich zażywania ważne jest jednak stosowanie się do zaleceń producenta, który tak dobiera dawkę i sugerowany czas przyjmowania produktu, aby suplementacja była skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla organizmu. Odżywki tego typu działają wspierająco na organizm, a zdecydowanie więcej negatywnych skutków na jego funkcjonowanie wywiera zbyt niski poziom testosteronu we krwi. Często warto więc sięgnąć po booster testosteronu.
Obniżone libido, problemy z erekcją, niskie poczucie własnej wartości i pewności siebie, czy problemy z regeneracją organizmu, to tylko część skutków, które mogą się dawać we znaki mężczyznom o niskim poziomie wolnego testosteronu. Tymczasem większość boosterów zawiera kwas d-asparaginowy, czyli DAA naturalnie syntetyzowane w organizmie, witaminy oraz zioła, jak np. kozieradka, maca, tribulus terrestris, czy pobudzający żeń-szeń, które wspierają organizm mężczyzny w walce o lepszą kondycję oraz jakość życia.
Aby jednak uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, warto oczywiście sprawdzić, czy suplementacja jest ci potrzebna. W tym celu zgłoś się do lekarza, który zleci badania poziomu testosteronu, a także ustali ewentualne przyczyny niedoborów. Pozwoli to łatwiej dobrać odpowiedni preparat.
Podsumowanie Booster testosteronu to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Odżywki tego typu mogą jednak również ułatwić życie osób młodszych, które czynnie uprawiają aktywność fizyczną. Booster testosteronu nie tylko bowiem zwiększa możliwości regeneracyjne organizmu, ale również ułatwia osiąganie zadowalających wyników sportowych. Co więcej, suplementy te działają na psychikę mężczyzny, zwiększając jego pewność siebie oraz poczucie męskości.
Testosteron stanowi więc swego rodzaju motor napędowy do działania, podejmowania rywalizacji oraz odważnych decyzji. Jednocześnie warto również spróbować metod naturalnych, takich jak prawidłowa dieta. Poziom testosteronu można zwiększyć, dbając o prawidłową kaloryczność, ale również właściwe proporcje pomiędzy węglowodanami, białkami i tłuszczami. Witaminy i naturalne zioła, jak np. maca i kozieradka są jednak zawsze cennym wsparciem.
Bibliografia:
- Handelsman D., Hirschberg A., Bermon S., Circulating Testosterone as the Hormonal Basis of Sex Differences in Athletic Performance, Endocr Rev. 2018 Oct; 39(5), s. 803–829
- Pasiakos S., Berryman C., Karl P. i wsp., Effects of testosterone supplementation on body composition and lower-body muscle function during severe exercise- and diet-induced energy deficit: A proof-of-concept, single centre, randomised, double-blind, controlled trial, EBioMedicine, 2019 Aug; 46, s. 411–422