
Właściwości zielonej herbaty
Pierwsze wzmianki o uprawie herbaty pochodzą z Indii i Chin i sięgają aż 2000 lat przed naszą erą, a następnie rozprzestrzeniła się ona w innych krajach. Właściwości zielonej herbaty wykorzystywane były w medycynie chińskiej, japońskiej, a także w Ameryce Południowej i Afryce.
Wyróżnia się jeden gatunek drzewa herbacianego - Camellia sinensis, która ma dwie odmiany. W zależności od sposobu przetwarzania liści herbaty, można otrzymać herbatę zieloną, czarną, czerwoną oraz białą.
Do aktywnych składników zielonej herbaty zaliczają się:
-
flawonoidy (w tym katechiny, np. EGCG (galusan epigallokatechiny),
-
garbniki,
-
alkaloidy purynowe,
-
aminokwasy,
-
karotenoidy,
-
niewielkie ilości witamin C i K.
Działanie zielonej herbaty
Zielona herbata uważana jest za "lepszą" herbatę niż np. czarna, która w wyniku przetwarzania traci dużą pulę polifenoli. Zielona herbata obfituje we wspomniane polifenole i może stanowić element dbania o zdrowie, profilaktyki chorób oraz pracy nad wymarzoną sylwetką.
Wpływa ona pozytywnie na gospodarkę cholesterolową, zapobiega tworzeniu blaszki miażdżycowej. Co więcej, zielona herbata, parzona w odpowiednio niskiej temperaturze (80-90 stopni), stanowi prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy hamujących wolne rodniki, które uszkadzając komórki prowadzą do wielu chorób, np. nowotworów. Walka z wolnymi rodnikami to w obecnych czasach bardzo istotny temat, który wciąż jest zbyt rzadko poruszany. Bardzo ważne jest także działanie przeciwzapalne, jakie wykazuje green tea.
Jak widać, zalet zielonej herbaty jest wiele, ale w jaki sposób wiążą się one ze zdrowiem i samopoczuciem człowieka?
Zielona herbata a metabolizm i odchudzanie
Zielona herbata, a zwłaszcza zawarty w niej galusan epigallokatechiny, może okazać się nieocenionym wsparciem dla osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Wspomaganie odchudzania wynika głównie z podwyższania tempa metabolizmu oraz pozytywnego wpływu na spalanie tłuszczów.
Przypuszcza się też, że zielona herbata pomaga zmniejszyć wchłanianie tłuszczów, co również może wpływać na redukcję tkanki tłuszczowej.
Należy jednak pamiętać, że oprócz działania zielonej herbaty wymagane jest także przestrzeganie podstawowych zasad odchudzania - odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczny oraz regularna aktywność fizyczna. Odchudzanie zieloną herbatą nie jest możliwe, gdy te warunki nie zostają spełnione.
Polecane produkty:
39,99 zł -35%
39,99 zł -35%
Przeczytaj zatem artykuł Najważniejsze zasady odchudzania - kilka praktycznych porad
Herbata zielona a regeneracja mięśni
Z badań naukowych wynika, że konsumpcja zielonej herbaty, m.in. poprzez suplementację, może pozytywnie wpływać na regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie kontuzjom i urazom związanym z aktywnością.
Niestety, suplementacja zielonej herbaty nie zmniejsza bólu mięśni po wysiłku (DOMS, tzw. "zakwasy"). Wymagane są dalsze badania nad wpływem zielonej herbaty na regenerację powysiłkową, natomiast już teraz można zauważyć, że może ona stanowić interesujący element strategii regeneracji.
Zielona herbata a stres oksydacyjny
Zwiększony stres oksydacyjny jest szkodliwy dla organizmu i prowadzi do niepożądanych skutków, np. chorób przewlekłych oraz nowotworów. Aby uniknąć uszkadzania komórek przez wolne rodniki, należy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości antyoksydantów. Flawonoidy zawarte w zielonej herbacie należą właśnie do przeciwutleniaczy, które mogą hamować szkodliwe działanie wolnych rodników.
Bardzo silnym antyoksydantem zawartym w zielonej herbacie jest EGCG (galusan epigallokatechiny).
Zielona herbata a choroby serca
Ekstrakt zielonej herbaty, ale w szczególności EGCG, może przyczynić się do poprawy samopoczucia i zdrowia osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego. Zielona herbata pomaga w trzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz wpływa na odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie.
Co więcej, zielona herbata wzmacnia organizm, dzięki czemu zyskuje się dodatkowy "punkt" do dbania o ogólne zdrowie organizmu.
Zielona herbata a pielęgnacja skóry
Zielona herbata zawiera polifenole, przede wszystkim katechiny, które przyczyniają się do poprawy przepływu krwi oraz minimalizuje ryzyko powstawania mikrozakrzepów. Wykazują one również działanie przeciwzapalne.
Co więcej, w przypadku niektórych ekstraktów z zielonej herbaty można spodziewać się pozytywnego wpływu na napięcie i sprężystość skóry, natomiast dotyczy to głównie kosmetyków pielęgnacyjnych.
Jak stosować suplementy diety z zieloną herbatą?
Ekstrakt zielonej herbaty to nieodzowny składnik wielu suplementów diety, m.in. spalaczy tłuszczu. Na rynku dostępne są także produkty monoskładnikowe, które zawierają jedynie zieloną herbatę.
Spalacze tłuszczu to suplementy diety na wsparcie odchudzania. Ich działanie polega zwykle na zwiększaniu wydatków energetycznych organizmu poprzez intensyfikację procesów produkcji ciepła lub na procesie lipolizy. Niektóre jednak mają na celu przyspieszenie przemiany materii.
Wyciąg z zielonej herbaty to jeden ze składników sztandarowych spalaczy tłuszczu firmy Trec Nutrition: Thermo Fat Burner Max czy Clenburexin. Najcenniejszym składnikiem odchudzającym w ekstrakcie zielonej herbaty są katechiny EGCG.
Komu polecana jest zielona herbata?
Ze względu na właściwości zielonej herbaty, poleca się ją przede wszystkim:
-
osobom, którym zależy na redukcji masy ciała,
-
osobom, które chcą zadbać o swoje zdrowie od wewnątrz,
-
osobom, które pragną zadbać o kondycję skóry,
-
sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie,
-
osobom, którym zależy na zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników.
Choć suplementy diety z zieloną herbatą są bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych, warto zadbać o jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Zanim wdrożysz suplementację zielonej herbaty, skonsultuj się z lekarzem bądź dietetykiem, szczególnie jeśli przyjmujesz leki lub borykasz się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi.
Przeciwwskazania do stosowania zielonej herbaty
Konsumpcja zielonej herbaty i suplementów z jej obecnością odradzana jest następującym grupom osób:
-
osoby chorujące na jaskrę, nadciśnienie, choroby mięśnia sercowego,
-
osoby starsze,
-
dzieci i młodzież,
-
kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Oczywiście, aby mieć pewność, że stosowanie suplementów diety z herbatą zieloną jest wykluczone w Twoim przypadku, najrozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem. Uważaj jednak na inne suplementy diety - w nich też może być zawarta zielona herbata, więc dokładnie czytaj składy!
Bibliografia:
Arct J, Tomaszewska K, Pytkowska K. Zielona herbata. Pol J Cosmetol. 2016;19(2):110-115.
Rasaei N, Asbaghi O, Samadi M, Setayesh L, Bagheri R, Gholami F, Soveid N, Casazza K, Wong A, Suzuki K, et al. Effect of Green Tea Supplementation on Antioxidant Status in Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Antioxidants. 2021;10(11):1731.
da Silva W, Machado ÁS, Souza MA, Mello-Carpes PB, Carpes FP. Effect of green tea extract supplementation on exercise-induced delayed onset muscle soreness and muscular damage. Physiology & Behavior. 2018;194:77-82.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 18.06.2018 r. oraz został zaktualizowany 05.02.2025 r. zgodnie z aktualną wiedzą i ofertą trec.pl.
Spis treści
BESTSELLERY