Monohydrat kreatyny
Właściwości monohydratu kreatyny
Monohydrat kreatyny to związek chemiczny składający się z kwasu octowego oraz guanidyn. Jego powstanie polega na połączeniu się cząsteczek wody i kreatyny. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularna forma kreatyny wśród osób aktywnych fizycznie i stosujących suplementację. Jest to także najbardziej powszechna forma kreatyny na całym świecie.
Czy wiesz, że kreatyna wytwarzana jest także w organizmie człowieka? Występuje ona w mózgu, nerkach, mięśniach szkieletowych, wątrobie, a w przypadku mężczyzn również w jądrach. Są to jednak tak niewielkie ilości, że aby uzyskać realne efekty, większość zawodowych sportowców i osób aktywnych fizycznie decyduje się na suplementację kreatyną.
Kreatyna, w tym przypadku jej monohydrat, przydatna jest głównie wyżej wspomnianym sportowcom i osobom, które podejmują się częstej aktywności fizycznej, ponieważ to właśnie dla nich działanie monohydratu kreatyny okaże się najbardziej cenne i pożyteczne.
Jak działa monohydrat kreatyny?
Działanie monohydratu kreatyny polega przede wszystkim na wnikaniu kreatyny do mitochondriów w komórkach mięśniowych. To właśnie tam kreatyna zmienia się w fosforan kreatyny, którego zadaniem jest przekaz adenozynotrójfosforanu (ATP) w organizmie człowieka. To, że chodzisz po schodach, biegasz i podnosisz ciężary, to zasługa ATP. Dzięki właśnie temu procesowi, wysiłek fizyczny może trwać dłużej w przypadku intensywnych ćwiczeń.
Przy intensywnym wysiłku fizycznym, łatwo o szybkie zmęczenie mięśni, które może objawiać się ich bólem. Suplementacja kreatyną jest w stanie temu zapobiec. Monohydrat kreatyny sprawi, że dyskomfort ten nie przeszkodzi Ci w przeprowadzeniu treningu.
Można uznać, że pośrednio monohydrat kreatyny ma kluczowe zadanie w budowaniu masy mięśniowej. Jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, suplementacja kreatyną da Ci korzystny efekt. Zastanawiasz się, skąd ten przyrost masy mięśniowej? To proste. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a więc dzięki niej możesz trenować przez dłuższy czas, a przy tym podnosić większe ciężary. To działanie powoduje wzrost mięśni.
Monohydrat kreatyny - dawkowanie
Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać dawkowanie monohydratu kreatyny, musisz pamiętać o podstawowej zasadzie - sugeruj się tym, co przeczytasz na etykiecie produktu. Na rynku suplementów zawierających kreatynę jest naprawdę wiele. Dawkowanie monohydratu kreatyny od Trec Nutrition zależy od produktu:
CREATINE 100% w proszku - ten monohydrat kreatyny powinien być stosowany raz dziennie, 5 g produktu. Pora spożycia zależy od dnia - w dni treningowe 30 min. przed treningiem lub 1 porcja bezpośrednio po treningu, w dni nietreningowe1 porcja rano po przebudzeniu lub 1 porcja przed snem.
CREATINE SPORT EFFERVESCENT w postaci musujących tabletek - jednorazowa porcja to 1 tabletka. Dzienna porcja do spożycia to 3 tabletki.
CREATINE MICRONIZED 200 MESH (mikronizowany monohydrat kreatyny) - jednorazowa porcja to 3 kapsułki do stosowania 2 razy dziennie. Pora spożycia zależy od dnia - w dzień treningowy I porcja 30 min. przed treningiem, II porcja bezpośrednio po treningu. W dni nietreningoweI porcja rano po przebudzeniu, II porcja pomiędzy posiłkami.
CREATINE MICRONIZED 200 MESH + TAURINE w proszku (mikronizowany monohydrat kreatyny) - dzienna porcja to 6,5 g. Pora spożycia zależy od dnia - w dni treningowe 1 porcja 30 min. przed treningiem lub 1 porcja bezpośrednio po treningu. W dni nietreningowe 1 porcja rano po przebudzeniu lub 1 porcja przed snem.
Dawkowanie - co jeszcze musisz wiedzieć
To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć o tym, jak dawkować monohydrat kreatyny. W Internecie zapewne znajdziesz ogrom informacji na temat sposobu stosowania monohydratu kreatyny. Warto na początek zaznaczyć, że suplementacja kreatyną jest taka sama dla początkujących osób, jak i zaawansowanych sportowców. Przyjmowanie kreatyny, a raczej sposób jej przyjmowania, to 2 opcje.
Pierwsza opcja polega na stosowaniu 5 g monohydratu kreatyny 4 razy dziennie. Nazywamy to fazą nasycenia. Po tygodniu dawkę należy zmniejszyć do 3-5 g jedynie raz dziennie.
Druga opcja zakłada łagodne nasycenie mięśni poprzez suplementację 5 g kreatyny raz dziennie. To także nazywamy fazą nasycenia, natomiast powinna ona trwać 28 dni. Następnie należy kontynuować stosowanie od 3 do 5 g monohydratu kreatyny raz dziennie.
Oba protokoły mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Pierwsza opcja, która polega na intensywnym wysyceniu mięśni kreatyną, niesie za sobą ryzyko szybkiego wzrostu masy ciała, który może być niepożądany dla niektórych osób. Wadą drugiej opcji jest z kolei to, że ilość kreatyny w mięśniach szkieletowych będzie odpowiednio wysoka dopiero po ok. 30 dniach od rozpoczęcia suplementacji.
Stosowanie kreatyny - skutki uboczne
Występowanie skutków ubocznych w przypadku monohydratu kreatyny jest bardzo rzadkie, natomiast nie niemożliwe. Monohydrat kreatyny to jednak nic innego, jak cząsteczka wody związana z cząsteczką kreatyny. Krąży pewien mit twierdzący, że osoby cierpiące na choroby nerek oraz ci, u których suplementacja kreatyną nie była dobrze przemyślana, mogą nabawić się problemów zdrowotnych.
Monohydrat kreatyny to jeden z najlepiej przebadanych suplementów - jego stosowanie jest bezpieczne. Jedyna dolegliwość, jaka może wystąpić, to dyskomfort żołądkowy, który nie zagraża zdrowiu.
Suplementy diety zawierające monohydrat kreatyny to jedne z najlepiej przebadanych substancji dla sportowców i osób aktywnych. Chcesz zwiększyć swoją wydolność fizyczną? Budowanie masy mięśniowej to Twój cel? Zaufaj monohydratowi!
Więcej o monohydracie kreatyny dowiesz się także z poniższych artykułów: