Stacki kreatynowe
Czym są stacki kreatynowe?
Stacki kreatynowe to suplementy łączące w sobie różne formy kreatyny, dzięki czemu charakteryzują się największą uniwersalnością spośród wszystkich wariantów na rynku. Najskuteczniejszymi formami kreatyny wykorzystywanymi w stackach są:
- jabłczan kreatyny,
- monohydrat kreatyny,
- chlorowodorek kreatyny,
- cytrynian kreatyny (inaczej pirogronian kreatyny),
- chelat magnezowy kreatyny.
Zwykle w składzie takiego preparatu znajdują się także inne substancje, np. witaminy, minerały, cytrulina czy glutamina. Taki stack może mieć naturalny smak, ale w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie stacki o określonych smakach: pomarańczowy, tropikalny lub arbuzowy.
Działanie kreatyny i stacków kreatynowych
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych i najlepiej przebadanych suplementów diety, jakie są dostępne na rynku. Kreatyna zwiększa wydolność organizmu w przypadku krótkich, następujących po sobie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Korzystny rezultat przyjmowania kreatyny występuje przy regularnym spożywaniu przynajmniej 3 g kreatyny dziennie. Co więcej, kreatyna odgrywa ogromną rolę w procesie odnowy cząsteczek ATP, dzięki czemu pozytywnie wpływa na przyspieszenie regeneracji organizmu. Kreatyna przyczynia się wobec tego do ogólnego zwiększenia siły mięśniowej i zdolności regeneracyjnych. Kreatyna ma więc zastosowanie w sportach siłowych, natomiast coraz częściej jest wykorzystywana przez użytkowników sportów wydolnościowych, jak np. biegacze.
Celem stosowania stacków kreatynowych jest zapewnienie jeszcze bardziej skutecznego działania anabolicznego niż podczas stosowania tylko jednej formy kreatyny.
Dawkowanie stacków kreatynowych
Sposób spożywania stacków kreatynowych zależy od wielu czynników, a obowiązkiem producenta jest podać te informacje na etykiecie produktu, tak więc zawsze kieruj się wytycznymi podanymi na opakowaniu. W przypadku stacków kreatynowych Trec Nutrition dawkowanie wygląda następująco:
- NITROBOLON II POWDER - stack kreatynowy polecany szczególnie bardzo aktywnym osobom, których treningi są wyjątkowo wymagające. W składzie znajduje się popularne połączenie kreatyny - jabłczan kreatyny i monohydrat kreatyny. Dodatkowo w produkcie zawarte są też: arginina, cytrulina i glutamina.
Jednorazowa porcja produktu to 15 g (2,5 miarki). Należy stosować 1 porcję dziennie. W dni treningowenależy spożyć ją 30 min. przed treningiem, natomiast wdni nietreningowe30 min. przed głównym posiłkiem.
- Kreatyna CREA XTREME POWDER - najlepszy stack kreatynowy od Trec Nutrition - w swoim składzie ma kilka zaawansowanych form kreatyny (jabłczan kreatyny, monohydrat kreatyny, chlorowodorek kreatyny, cytrynian kreatyny). W dziennej porcji produktu jest aż 4620 miligramów kreatyny!
Jednorazowa porcja preparatu to 3 g (0,5 miarki). Zalecana dzienna ilość porcji to 2. W dni treningowe pierwszą porcję należy przyjąć 30 min. przed treningiem, a drugą porcję bezpośrednio po treningu. W dni nietreningowe pierwsza porcja rano po przebudzeniu, a druga przed snem.
Co wybrać - jabłczan, monohydrat czy stack kreatynowy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jak poziom zaawansowania treningowego reprezentujesz. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kreatyną (lub w ogóle ćwiczeniem), uzyskają zadowalające efekty stosując sam monohydrat lub jabłczan. Takich suplementów w ofercie jest wiele.
Natomiast jeśli należysz do osób średniozaawansowanych i zaawansowanych, siłownia to cały Twój świat i masz za sobą używanie różnych rodzajów kreatyny, sięgnij po stack kreatynowy. U takich osób czysty jabłczan/monohydat może nie dawać już oczekiwanych efektów, a dzięki różnorodności form kreatyny zawartych w stacku, szansa na pożądany rezultat jest dużo większa.
Stosowanie kreatyny w stackach - skutki uboczne
Stosowanie kreatyny jest na tyle bezpieczne, że jakiekolwiek efekty niepożądane występują niezwykle rzadko. Jednak jeśli stosujesz dawki przekraczające zalecane spożycie, mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego:
- ból brzucha,
- biegunki (a zatem w skrajnych przypadkach także odwodnienie),
- nudności.
Wyżej wymienione skutki uboczne mogą świadczyć o tym, że spożywane dawki są za duże, stosowane zbyt często lub jakieś niepożądane procesy zachodzą w organizmie. Brak reakcji na te objawy może skutkować dużo poważniejszymi skutkami, takimi jak:
- uszkodzenie wątroby i nerek,
- nadmierne przybranie na wadze,
- bolesne skurcze mięśni.
Pamiętaj, aby bez względu na wszystko wszelkie skutki niepożądane konsultować z lekarzem. Twoje zdrowie jest najważniejsze! Suplementacja kreatyną i życiowa forma mogą chwilę poczekać.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat stacków kreatynowych, przeczytaj te artykuły:
https://www.trec.pl/baza-wiedzy/stacki-kreatynowe-przewodnik.html
https://www.trec.pl/baza-wiedzy/kreatyna-kiedy-i-w-jakich-dawkach-ja-stosowac.html