Kwas linolowy - CLA
CLA, czyli sprzężony kwas linolowy to doskonały przykład zdrowych tłuszczów zaliczanych do grupy omega, które powinny znaleźć się w codziennej diecie człowieka. Można je sobie dostarczyć wraz z odpowiednio zbilansowanymi posiłkami oraz suplementacją, którą znajdziesz w naszym sklepie. Rola kwasu linolowego w naszym organizmie jest nieoceniona - wykazuje on działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, wspiera redukcję tkanki tłuszczowej i prawidłowe działanie układu immunologicznego, a także zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Warto więc zadbać o odpowiednią suplementację tego wyjątkowego składnika.
Kwas linolowy CLA - co to jest?
CLA (z ang. Conjucted Linolic Acid - sprzężony kwas linolowy) to kwas tłuszczowy z rodziny omega-6 zwierzęcego pochodzenia, który w swojej budowie zawiera 18 atomów węgla i 2 sprzężone wiązania podwójne. Sprzężenie w tym przypadku oznacza, że wiązania podwójne występujące przy atomach węgla są rozdzielone tylko jednym wiązaniem pojedynczym. To wyjątkowo rzadko spotykana właściwość, która w znacznej mierze decyduje o działaniu prozdrowotnym kwasu linolowego.
Co ciekawe, kwas linolowy zaliczany jest do grupy tłuszczów trans, jednak nie ma nic wspólnego z niebezpiecznymi dla zdrowia uwodornionymi tłuszczami roślinnymi. W tym przypadku konfiguracja trans cząsteczki kwasu linolowego jest w 100 proc. naturalna i nie wykazuje negatywnego wpływu na organizm człowieka.
Kwas linolowy - właściwości
CLA (z ang. conjugated linoleic acid) to izomery kwasu linolowego. Kwas linolowy to z kolei niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy należący do grupy omega 6.
Kwas linolowy powinien być dostarczany wraz pożywieniem lub poprzez suplementację, ponieważ nasz organizm nie wytwarza go samodzielnie. CLA znajduje się głównie w produktach mlecznych (mleku krowim, maśle, serach), ale niestety dostarczenie kwasu linolowego przez sam nabiał jest trudne - nie spożywamy aż tylu produktów mlecznych, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość CLA.
Kwas linolowy obecny jest nie tylko w mleku, ale także w:
jajach kurzych,
mięsie wołowym,
jagnięcinie,
drobiu,
wieprzowinie.
Kwas linolowy możemy znaleźć także w konkretnych tłuszczach, jakimi są oleje roślinne - m.in. olej kukurydziany, olej sojowy, olej z pestek winogron, olej wiesiołkowy, olej słonecznikowy.
Gdzie występuje kwas linolowy?
Kwas linolowy CLA powstaje głównie w organizmie przeżuwaczy. Część wytwarzana jest w przewodzie pokarmowym (zwłaszcza w żwaczu) pod wpływem bakterii symbiotycznych - zwłaszcza Butyryvibrio fibrisolvens. CLA powstają przede wszystkim w tkankach zwierząt poligastrycznych (mających więcej niż jeden żołądek) i są one składową tłuszczu zawartego w ich mleku, mięśniach oraz tkanki tłuszczowej zlokalizowanej pomiędzy mięśniami. Z kolei u zwierząt mających jedynie jeden żołądek produkcja CLA jest zdecydowanie mniejsza.
Co ciekawe, kwas linolowy występuje także w tkance tłuszczowej człowieka oraz mleku kobiet. Jest on głównie dostarczany do organizmu wraz z dietą i suplementacją, ponieważ jego wewnętrzna produkcja jest mocno ograniczona.
Kwas linolowy - źródła pokarmowe
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodzaju CLA występują w niektórych produktach spożywczych. Można je znaleźć w szczególności w mięsie wołowym, krów, owiec, kóz czy saren, a także w ich mleku. Najzasobniejsze w ten składnik jest mleko owcze, jednak warto pamiętać, że jego dostępność jest zbyt mała, aby stało się popularnym źródłem pokarmowych kwasu linolowego.
W związku z tym CLA należy poszukiwać w mięsie oraz mleku krowim i pochodzącym od niego przetworach mlecznych. Dobrym źródłem jest również wołowina. Niestety przeciętne spożycie kwasu linolowego wraz z dietą wynosi średnio 0,5-1,5 g na dzień. Ilość ta jest zdecydowanie zbyt mała w porównaniu z zaleceniami, które za prawidłowe spożycie wskazują około 3 g. Niedobór kwasu linolowego warto więc pokryć poprzez odpowiednio dobraną suplementację. Niezbędne produkty dla prawidłowego funkcjonowania organizmu znajdziesz w naszym sklepie.
Co istotne, najbardziej zasobne w CLA są produkty pochodzące od krów hodowanych metodą tradycyjną, które są wypasane na pastwiskach w sezonie wiosenno-letnim. Zdecydowanie mniejsze stężenie CLA zawierają głównie oleje roślinne (np. olej sojowy, olej słonecznikowy, olej z pestek winogron), ryby oraz drób. Wytwarzanie kwasu linolowego jest większe w obecności bakterii fermentacji mlekowej, dlatego jego ilość wzrasta w fermentowanych produktach mlecznych, np. w jogurtach czy kefirach.
Kwas linolowy CLA - skarbnica prozdrowotnych właściwości
Rola kwasów tłuszczowych omega-6 jest niezwykle istotna dla organizmu. Nie inaczej jest w przypadku kwasu linolowego, który wspomaga leczenie niektórych chorób, takich jak:
nowotwory - związek ten ma duże znaczenie dla prewencji i leczenia niektórych nowotworów oraz zapobieganiu przerzutom w przypadku raka piersi, białaczki, czerniaka, rozwoju raka jelita grubego, raka prostaty, raka jajników oraz raka jamy ustnej,
miażdżyca - CLA jest składnikiem istotnym dla gospodarki lipidowej organizmu - kwasy tłuszczowe CLA wspierają wzrost dobrego cholesterolu frakcji HDL i obniżanie poziomu trójglicerydów, ograniczają też utlenianie cholesterolu całkowitego i zmniejszają jego stężenie oraz pomagają regulować prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi,
osteoporoza,
cukrzyca - według specjalistów CLA może zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę, co jest szczególnie pożądane u diabetyków,
alergie i stany zapalne - działanie kwasu linolowego wspiera syntezę eikozanoidów (mediatorów lipidowych), dzięki czemu modeluje układ odpornościowy. U ludzi ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku niektórych stanów zapalnych oraz reakcji alergicznych.
Kwas linolowy a odchudzanie
Spalanie tkanki tłuszczowej to trudne wyzwanie, które spędza sen z powiek wielu osób borykających się z nadwagą lub otyłością. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być w tym przypadku bardzo pomocne. Okazuje się, że regularne przyjmowanie CLA w ilości około 3,4 g na dobę przez minimum 12 tygodni powoduje redukcję tkanki tłuszczowej u osób otyłych. Jest to wynik wielu mechanizmów zachodzących w organizmie człowieka:
zwiększenie wydatków energetycznych organizmu - nawet w fazie spoczynku,
ograniczenie zdolności odkładania się trójglicerydów w komórkach tkanki tłuszczowej, dzięki działaniu enzymu - lipazy lipoproteinowej,
stymulowanie rozpadu komórek tłuszczowych - adipocytów,
modulowanie markerów stanu zapalnego i hormonów wydzielanych przez tkankę tłuszczową,
wzrost β-oksydacji (procesu wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii) w mięśniach szkieletowych.
Rola w kosmetyce - kwas linolowy
Sprzężony kwas linolowy stanowi ważny składnik wielu kosmetyków, co wynika z jego cennych właściwości nawilżających. Jeśli borykasz się z takimi problemami, jak szorstkość skóry, występowanie cery suchej czy skóra problematyczna, rozważ sięgnięcie po kosmetyki na bazie olejów roślinnych.
Kosmetyki hamujące procesy starzenia skóry zawierające CLA skutecznie ujędrniają i uelastyczniają cerę, dlatego są stosowane nie tylko jako składnik kremów do twarzy i balsamów do ciała, ale również preparatów na cellulit. Oleje roślinne oraz CLA są także wykorzystywane w produktach ujędrniających dla osób odchudzających się i kobiet ciężarnych. Niektóre z nich są reklamowane jako kosmetyki ułatwiające pozbycie się podskórnej tkanki tłuszczowej.
Kwas linolowy - dawkowanie
Niedobór kwasu linolowego może powodować szereg niekorzystnych skutków dla organizmu, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe spożycie oraz uzupełnienie braków wraz z odpowiednio dobraną suplementacją. Za prawidłową dawkę kwasów tłuszczowych CLA (dzienne zapotrzebowanie) uważa się około 3 g na dzień. Co ciekawe, za obniżenie stężenia cholesterolu we krwi odpowiada już 0,6 g kwasu linolowego dziennie.
W przypadku suplementów Trec dawkowanie wygląda następująco:
CLA (w kapsułkach) - jednorazowa porcja produktu to 1 kapsułka. Należy stosować 3 porcje dziennie, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku. Produkt stosować systematycznie przez okres 6–8 tygodni.
CLA + GREEN TEA (w kapsułkach) - jednorazowa porcja to 1 kapsułka, należy stosować 3 porcje dziennie, najlepiej w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.
Odradza się stosowanie przed snem oraz łączenie suplementu zawierającego sprzężony kwas linolowy z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu.
Stosowanie kwasu linolowego CLA - przeciwwskazania
Nie ulega wątpliwości, że CLA jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy należy zrezygnować z suplementacji tego składnika. Stosowanie kwasów tłuszczowych CLA nie jest zalecane osobom:
z osłabioną krzepliwością krwi,
zażywającym leki na rozrzedzenie krwi (co dodatkowo zmniejsza krzepliwość).
Dodatkowo kwas linolowy nie powinien być stosowany na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ponieważ może nasilać krwawienie.
Z czym można łączyć kwas linolowy?
Kwas linolowy zwykle występuje w suplementach diety jako jeden ze składników, natomiast warto łączyć go z kwasami tłuszczowymi omega 3.
Należy podchodzić do tego ostrożnie i z rozsądkiem - przewaga kwasów omega 6 w pewien sposób niweluje pozytywne działanie omega 3. Właśnie dlatego konieczna jest równowaga między jedną a drugą grupą tych kwasów tłuszczowych. Specjaliści podają, że prawidłowy stosunek pomiędzy kwasami omega 3 i 6 powinien wynosić od 1:1 do 1:5.
Niedobór kwasu linolowego
Niedobór kwasu linolowego zdarza się rzadko, warto jednak wiedzieć, kiedy Twój organizm sugeruje, że należy uregulować jego poziom. W przypadku osób chorych, w diecie których brakuje tłuszczów, ryzyko niedoboru CLA jest większe. To samo dotyczy dzieci, które karmione są mlekiem o niskiej zawartości tłuszczu.
Niedobór kwasu linolowego zaburza pracę gruczołów łojowych, więc jego objawami są: problemy dermatologiczne powodujące suchość skóry, trudności w regeneracji skóry, słaba kondycja włosów (stają się kruche), łamliwość paznokci.
Z powodu skrajnego niedoboru kwasu linolowego mogą wystąpić takie schorzenia jak:
rumień,
łuszczyca,
AZS (atopowe zapalenie skóry),
egzema.
Skutki uboczne stosowania kwasu linolowego
Z powodu nadmiaru kwasu linolowego w organizmie człowieka może wystąpić kilka uciążliwych skutków ubocznych, które obciążają organizm człowieka, tj.:
bóle brzucha,
mdłości,
biegunka,
zmęczenie,
zmniejszone stężenie dobrego cholesterolu.
Osoby cierpiące na chorobę, jaką jest cukrzyca typu II, powinny unikać stosowania suplementów diety zawierających kwas linolowy, ponieważ wciąż niepewne są wyniki badań nad wpływem kwasu linolowego na poziom glukozy i insuliny we krwi.
Podejrzewasz u siebie nadmiar kwasu linolowego? Niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą i dowiedz się, czy Twoje dolegliwości nie wynikają ze zbyt dużego stężenia LA.
Podsumowanie
Kwas linolowy CLA to przykład kwasów tłuszczowych omega-6, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Ze względu na ograniczoną dostępność w produktach spożywczych warto rozważyć jego suplementację. Nie pozwól, aby dotknął cię niedobór kwasu linolowego - sięgnij po sprawdzone produkty z naszej oferty, które pozwolą ci w skuteczny i sprawdzony sposób uzupełnić najważniejsze składniki twojej diety!
Jeśli interesuje Cię odchudzanie, przeczytaj także te artykuły:
https://www.trec.pl/baza-wiedzy/jakie-suplementy-na-redukcje.html
https://www.trec.pl/baza-wiedzy/proste-i-latwe-zasady-odchudzania-dla-kobiet.html
Źródła:
Koronowicz A. i in., Wpływ izomerów sprzężonego kwasu linolowego na proliferację komórek nowotworowych piersi, Roczn. PZH, 2009, 60(3), 261-267
Białek A. i in., Sprzężone dieny kwasu linolowego jako potencjalny czynnik prewencyjny w profilaktyce nowotworów piersi, Postępy Hig Med. Dosw, 2013, 67, 6-14
Białek A. i in., Źródła pokarmowe oraz efekty prozdrowotne sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA), Biul. Wydz. Farm. WUM, 2009, 1, 1-12